Krása slnečníc je vskutku nevídaná. Žiarivo žlté kvety sú akoby späté s so slnkom a jeho energiou. Akoby boli nabité jeho energiou. Možno preto na väčšinu z nás pôsobí ako pozitívna rastlina s veľmi veselou energiou. Dobre sa vyníma nielen na poli alebo na záhrade ale i v kvetináči. Existujú stovky variet, každá jedinečná a predsa si všetky ponechávajú svoju „slnečnicovosť“. Slnečnica pochádza zo severnej Ameriky ale často je asociovaná aj s oblasťou Stredomoria. Samozrejme, nejde iba o okrasnú rastlinu. So slnečnice sa vyrába nespočet produktov v mnohých odvetviach ba dokonca i ako krmivo pre zvieratá. Toto je zapríčinené hlavne vďaka vysokému obsahu olejov v jej semenách. Tie určite každý dobre pozná, majú totiž vynikajúcu chuť. Ak sa zahrávate s myšlienkou, že by ste si radi vypestovali slnečnicu u vás na záhrade alebo v kvetináči, máme pre vás pár tipov:
· Semená zasaďte 3-4 týždne pred vysadením na záhon– Rastlinky môžete rýchliť ešte pred vysadením na záhon
· Vysádzajte na záhon až po pominutí nebezpečenstva jarných mrazov– Pankrác, Servác a Bonifác vedia poriadne zamraziť. Pozor na nich!
· Semená chráňte pred zožratím zvieratami– Hlavne vtáčiky obľubujú semienka slnečnice ako potravu. Tým vám môžu rastlinky zničiť ešte pred tým, než stihnú vyklíčiť.
· Prihnojujte alebo využite kompost– Hnojte behom vegetačného obdobia a kompost využite na jeseň.
· Uistite sa, že pôda spĺňa požiadavky rastliny– tj. nie je príliš ťažká a ílovitá, je dostatočne vlhká apod.
· Zalievajte– Slnečnica zvykne zastaviť kvitnutie ak sa zastaví zálievka. Polievajte preto hojne najmä v letných mesiacoch.
· Pozor na buriny– Slnečnica nerada súperí s ostatnými rastlinami. To platí predovšetkým v ranných fázach vegetácie, keď je vzrastovo nižšia.
· Chráňte rastliny pred škodcami– Mnoho živočíchov si rado pochutí na slnečnici a jej semenách. Je dobrým nápadom využiť niektorý z mnohých spôsobov ochrany proti tomuto problému.